Techviceاخبار تکنولوژی

به چالش کشیدن استرس گذر زمان، توسط اثر هنری “Today”

زمان مفهومی پیچیده است که یک سر آن قراردادهای بشریست و سر دیگر آن قوانین فیزیک و طبیعت. ساعت جزو مهمترین ابزارهایی ست که بشر اختراع نموده و برای درک زمان و دقیق تر شدن زندگی انسان ها کاربرد زیادی دارد، اما ضمن کارآیی های مفیدش در مدیریت و برنامه ریزی، توجه زیاد از حد به این ابزار، میتواند استرس زا و مخرب باشد. پیچیدگی و خصوصیات ذکر شده ی این ابزار باعث شده تا هنرمندان مختلفی این مفهوم را سوژه خود قرار داده و با این پدیده به نحوی دیگر برخود نمایند.

همیشه این زمان است که بر زندگی انسان ها حکمرانی میکند و دقت و سماجت آن برای اندازه گیری امروز باعث آزار بیش از حد افراد به وسیله دغدغه مداوم چگونه سپری شدن زمانشان است.

Scott Thrift، هنرمند، کارگردان، فیلم بردار و سازنده ساعت جدید Today در این باره میگوید: تشویش و نگرانی ای همگانی در سراسر جهان وجود دارد، همه افراد حس میکنند زمان کافی برای انجام کارهایشان ندارند. من فکر میکنم کارهای زیادی در زمینه چگونگی ارتباط ما با زمان میتوان انجام داد.

تقریبا 5 سال پیش Thrift اولین ساعت خود یعنی The Present (زمان حال) را طراحی کرد. ساعتی بدون عدد و تنها با یک عقربه که بر روی زمینه ای از رنگهای رنگین کمان که اشاره به فصول مختلف سال داشتند حرکت میکرد. این عقربه در هر 365 روز یکبار کل محیط دایره شکل ساعت را طی میکرد و حرکت آن به قدری کند بود که انگار اصلا حرکتی نداشت.

این شیوه، روشی جالب برای تفکر درباره زمان بود و تمام تصورات در زمینه معنای زمان حال را تغییر میداد. انگیزه Thrift از ساخت این ساعت آن بود که افراد با نگاه کردن به آن احساس کنند زمان کافی برای انجام کارهایشان و در نهایت، زندگی کردن در اختیار دارند.

و حالا Thrift با ساعت دست ساز انقلابی جدید خود به نام Today بازگشته. این ساعت جدید هم مانند ساعت قبلی بدون عدد و تنها با یک عقربه ارائه شده با این تفاوت که رنگ صفحه این ساعت به گفته خود Thrift یادآور رنگ هایی ست که وقتی از داخل هواپیمایی در ارتفاع 30 هزار پایی به بیرون نگاه کنید خواهید دید.

عقربه ساعت Today در طول شبانه روز تنها یک دور محیط ساعت را طی میکند و این موضوع سبب میشود که این ساعت عاری از تمام نشانه های اضطراب آور باشد. این ساعت با سرعتی معادل نیمی از سرعت یک ساعت معمولی حرکت میکند و دیگر صدای تیک تیک گذر ثانیه ها به گوشتان نمیرسد.

Today-2

Today-1


کانال تلگرام اپوایس
android_icon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.