Techviceاخبار تکنولوژی

تولید سوخت مایع از برگ مصنوعی الکترومکانیکی 2 bionic leaf

طی چند سال گذشته گام های بزرگی در جهت ساخت برگ های مصنوعی که رفتار نمونه های طبیعی خود را در تولید انرژی با استفاده از آب و نور خورشید تقلید میکنند برداشته شده است.

در سال 2011 اولین نمونه مقرون بصرفه و پایدار برگ های مصنوعی ساخته شد و در سال 2013 این دستگاه ها به نمونه های خود ترمیم گر که با آب ناخالص کار میکردند ارتقاء یافتند.

در حال حاضر دانشمندان هاروارد bionic leaf 2.0 را ایجاد کردند که بازدهی آن حتی از نمونه های طبیعی نیز فراتر رفته و برای اولین بار در جهت تولید سوخت مایع به کار میرود.

این پروژه دست آورد تلاشها و تحقیقات Daniel Nocera، پروفسورای بیوشیمی و زیست شناسی دستگاه ها از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و همچنین سرگروه تیم تحقیقاتی ساخت نسخه های قبلی برگ مصنوعی و Pamela Silver است.

نحوه عملکرد سیستم برگ مصنوعی bionic leaf 2.0 در فرآیند تولید سوخت

درست مانند نسخه های قبلی bionic leaf 2.0 در آب قرار میگیرد و همزمان با جذب انرژی خورشیدی قادر است مولکول های آب را به گازهای تشکیل دهنده آن یعنی اکسیژن و هیدروژن بشکند. این گازها میتوانند برای تولید الکتریسیته در سلول های سوختی (تبدیل کننده انرژی شیمیایی به الکتریکی) قرار گیرند اما در حال حاضر به کمک یک باکتری مهندسی شده هیدروژن به دست آمده میتواند برای تولید سوخت مایع استفاده شود.

bionic leaf 2.0 q

با استفاده از کاتالیزور جدید این سیستم قادر به تبدیل نور خورشید به زیست توده (منبع تجدیدپذیر انرژی که از مواد زیستی به دست می آید) با 10 درصد افزایش بهره وری ست و این به آن معنی ست که این سیستم 10 برابر موثرترین گیاه ها کارآمد است.

به گفته تیم تحقیقاتی این سیستم در حال حاضر به کارایی مورد قبول دست یافته و میتواند برای مصارف تجاری مورد استفاده قرار گیرد و کشورها میتوانند با به کارگیری آن به منبع ارزانی از انرژی تجدیدپذیر دست یابند.

منبع: وبسایت خبری دانشگاه هاروارد

کانال تلگرام اپوایس
android_icon

لطفا نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه در قسمت دیدگاه یادداشت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.