محققان CalTech شیوه پرواز مگس ها را با استفاده از دستگاه شبیه ساز توضیح میدهند

محققان CalTech شیوه پرواز مگس ها را با استفاده از دستگاه شبیه ساز توضیح میدهند
2.9 (57.14%) 7 votes

اگر تا به حال سعی کرده باشید که یک مگس را در حال پرواز در هوا بزنید حتما از مهارت بیش از اندازه این حشره در فرار کردن از دستتان شگفت زده شده اید و بار ها شیوه پرواز مگس در ذهنتان سوال برانگیز بوده است.

مگس ها نه تنها بسیار چابک و سریع از دست ما فرار میکنند بلکه قادر هستند به بهترین نحو از تنها 12 عضله موجود در بدنشان که هر کدام به وسیله یک نورون کنترل میشوند برای پرواز کردن و جابجا شدن در هوا استفاده کنند.

و حالا با تلاش های تیمی از CalTech میدانیم که چگونه این 12 عضله بدن مگس ها، آنها را به حشراتی تا این اندازه چابک تبدیل میکند.

پیشنهاد اپوایس | تکنولوژی ELM دارپا (DARPA)، ساخت ساختمان با مصالح زنده و قابل رشد

تفاوت ساختار بال پستانداران و حشرات توضیح شیوه پرواز مگس ها

بال های پستانداران در حقیقت بازو هایی اصلاح شده هستند که لایه ای از پوست در سراسر آنها کشیده شده است. همه آنها هنوز هم دارای تمام بخش های شانه، آرنج، مچ و مفاصل انگشتان هستند که با ماهیچه ها و پردازشگر های عصبی که این ساختارها به آن نیازمندند همراه شده است.

اما درست در قطب مخالف، بال حشرات دارای ساختاری واحد و مخحصر به فرد است که به وسیله مفصلی پیچیده و که خود از مجموعه ای عضله قدرتی و هدایتگر فرمان میگیرد، کنترل میشود.

.

تاد لیندسی (Thad Lindsay) یکی از اعضای فوق دکتری CalTech و اولین پژوهشگر در این تحقیق میگوید:

عضلات قدرتی حشرات، قوی ترین عضلاتی هستند که در بین تمام حیوانات کل کره زمین وجود دارند… اگرچه این مساله به معنای آن است که ساختار بال حشرات برای کنترل دقیق حرکت بال نامناسب است و این همان جایی ست که عضلات هدایتگر به میان می آیند.

پیشنهاد اپوایس | اندازه گیری سطح پلانکتون های قطبی با کمک لیزر فضایی و ماهواره CALIOP ناسا

بررسی تاثیر عضلات هدایتگر در شیوه پرواز مگس ها با استفاده از دستگاه شبیه ساز پرواز

عضلات هدایتگر دو نوع هستند: عضلات Tonic که به عنوان یک موتور حرکتی برای کنترل هر کدام از بال ها به کار گرفته میشوند و عضلات Phasic که تنها هنگامی که حشره نیاز به چرخش سریع دارد مورد استفاده قرار میگیرند.

برای درک دقیق شیوه عملکرد این عضلات با یکدیگر، تیم CalTech دست به پروش گونه ای از مگس زده اند که در صورت وجود کلسیم، پروتئینی درخشان تولید میکند. مگس برای شروع انقباضات عضلانی از کلسیم استفاده میکند و به این ترتیب هر چه انقباضات قوی تر باشند، تابش درخشانتر است.

پژوهشگران برای مطالعه بر روی بال های این مگس، حشره را درون یک دستگاه شبیه ساز پرواز حشرات قرار دادند که با نمایش علائم بصری متفاوت باعث تحریک حشره به تغییر مسیر میشود.

.

به این ترتیب تیم محققان CalTech دریافتند که این حشرات بسیار ساده چگونه در هنگام پرواز موفق به جلوگیری از برخورد با موانع میشوند و امیدوارند این تحقیقات بتواند شیوه کار ساختار های پیچیده تر در جانواران تکامل یافته تر را توضیح دهد.


همگام با تغییرات با عضویت در پیج اینستاگرام اپوایس
 Instagram

اخبار تکنولوژی و فناوری های نوین در وب سایت اپوایس، صفحه فناوری و تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *