Techviceاخبار تکنولوژی

اندازه گیری سطح پلانکتون های قطبی با کمک لیزر فضایی و ماهواره CALIOP ناسا

اغلب زمانی که نام ناسا (NASA) را می شنویم تصاویر مریخ و ایستگاه های فضایی در ذهنمان شکل میگیرد اما این آژانس فضایی هدایت پروژه های مهم تحقیقاتی در زمینه آب و هوا و شرایط جوی را نیز به عهده دارد. یکی از این پروژه ها اندازه گیری سطح پلانکتون ها از میان ابر ها و به وسیله ماهواره هواشناسی و مسیریاب مادون قرمز است.

.

اندازه گیری سطح پلانکتون های قطبی بصورت شبانه روز با کمک لیزر فضایی و ماهواره CALIOP

پیش از این ناسا تنها قادر به اندازه گیری سطح پلانکتون ها به وسیله بازتاب نور خورشید در آب اقیانوس بود، اما این سیستم جدید برای اندازه گیری تعداد گیاهان دریایی نیازی به منبع نور خارجی ندارد و در عوض در روز و شب و حتی از میان ابرهای کم تراکم نیز زندگی نباتی در اقیانوس را تشخیص میدهد.

پیشنهاد اپوایس | مطالعات گسترده ناسا بر روی شیوه تنفس کره زمین

کریس هاستلریکی از دانشمندان و محققان Langley می گوید:

به عقیده ما ماهواره CALIOP برگ برنده ای برای سنجش از راه دور اقیانوس ها بود. با وجود CALIOP ما قادر به مطالعه زیست بوم اقیانوس در عرض های جغرافیایی بالایی هستیم که پیش از این هیچگاه توان مطالعه آنها را نداشته ایم.

پیشنهاد اپوایس | آزمایش عملی نظریه اصل هم ارزی توسط ناسا

با استفاده از CALIOP، از سال 2006 تا به امروز، محققان به مطلالعه تغییرات و اندازه گیری سطح پلانکتون ها پرداخته اند؛ به عقیده مایکل بهرنفلد، کارشناس پلانکتون های دریایی دانشگاه کورولیس ایالت اورگن، اگر ما خواهان درک کامل زنجیره غذایی و اکوسیستم قطبی هستیم، باید همزمان بر روی تغییرات یخ های قطبی و اکوسیستم ها تمرکز کنیم چرا که این دو عامل تعادل میان شکار و شکارچیان را تنظیم می نمایند.


همگام با تغییرات با عضویت در پیج اینستاگرام اپوایس
 Instagram

اخبار تکنولوژی و فناوری های نوین در وب سایت اپوایس، صفحه فناوری و تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.