ترفندها

نکاتی برای افزایش عمر باتری های لیتیوم یونی گوشی

اگر چه رشد تکنولوژی در زمینه باتری های موبایل نسبت به دیگر بخش های آن مانند پردازنده ها و سایر ابزارهای فن آورانه بکار رفته در گوشی های هوشمند بسیار عقب تر است، اما با این وجود پیدایش باتری های لیتیوم یونی، تا به امروز بزرگترین انقلاب در زمینه فن آوری باتری ها بوده است! با این مقدمه قصد داریم در ادامه، نکاتی که درست یا غلط، در زمینه افزایش عمر باتری های لیتیوم یونی گوشی و یا تخریب باتری ها، بین همگان رایج هستند را از دیدگاهی کارشناسانه، علمی و تحقیق شده بررسی نماییم. این مقاله حاصل گرآوری و بررسی تمامی منابع معتبر دنیا در زمینه عمر باتری های لیتیوم یونی می باشد، با اپوایس همراه شوید:

افزایش عمر باتری لیتیوم: اشتباه رایج قبل از شارژ کردن مجدد گوشی، باتری باید کاملا خالی شود

در گذشته که گوشی ها هنوز از باتری های نیکل کادمیومی (NiCd) استفاده میکردند، رعایت این نکته که میزان شارژ باتری حتما به صفر برسد تا مجددا آن را شارژ کنیم و باز هم حتما درصد شارژ را به 100 برسانیم برای افزایش طول عمر باتری ها ضروری بود. این ویژگی باتری های نیکل کادمیومی که Memory یا حافظه نام داشت باعث میشد تا در صورت رعایت نکردن این نکته برای شارژ، باتری به مرور زمان، ظرفیت واقعی خود را فراموش کند و عملکرد ضعیف تری پیدا کند.

اما در مورد باتری های جدید یا همان باتری های لیتیوم یونی (Li-ion) ماجرا به کلی فرق میکند. این باتری های هوشمند در صورتی عمر بالاتری خواهند داشت که دفعات سیکل کامل شارژ آنها (سیکل کامل شارژ به معنی خالی شدن کامل باتری و پر شدن مجدد آن تا نهایت ظرفیت است) کمتر باشد، یعنی برخلاف باتری های نیکل کادمیومی، بهتر است شما هر زمان که برایتان مقدور بود آنها را کمی شارژ کنید تا همواره بین 40 تا 80 درصد شارژ داشته باشند و در واقع یک سیکل کامل شارژ را طی نکنند.

البته این نکته را هم اضافه میکنیم که با اینکه باتری های لیتیوم یونی با هر بار طی کردن یک سیکل کامل شارژ، عمرشان کمتر میشود اما با این حال این اثر آنقدر کوچک است که حتی اگر این نکته در مورد شارژ کردن آنها را هم به کلی نادیده بگیرید، باز هم باتری گوشی شما چند سال عمر میکند و واقعا نیازی به نگرانی در این مورد نیست!


افزایش عمر باتری لیتیوم: اشباه رایج متصل باقی ماندن گوشی به شارژر در طول شب برای باتری مضر است

در این مورد مساله کمی پیچیده تر است. در واقع اینکه گوشی شما بعد از شارژ شدن کامل، باز هم به شارژر متصل بماند و در اصطلاح overcharge شود به تنهایی هیچ اشکالی در عملکرد باتری ایجاد نمیکند، اما چیزی که باعث میشود ما به شما توصیه کنیم که تا حد امکان مدت زمان overcharge شدن باتری را کاهش دهید گرمای حاصل از اتصال گوشی به شارژر، بعد از اتمام شارژ شدن باتری ست، زیرا گرما بزرگترین دشمن باتری های لیتیوم یونی ست.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر به خاطر شرایط کاری و زمانی مجبور هستید گوشیتان را در طول شب شارژ کنید سعی کنید قاب آن را در آورید و از گذاشتن آن روی سطح تشک تخت  (احتمال دارد گوشی شما در طول شب زیر پتو یا بالشتان قرار بگیرد) یا به طور کلی هر سطحی که باعث افزایش گرمای گوشی و باتری شود خودداری کنید.

البته باز هم این نکته قابل ذکر است که با توجه به اینکه گوشی های جدید طوری طراحی شده اند که بعد از شارژ شدن کامل باتری، میزان جریان ورودی به باتری محدود میشود، در واقع برای سلامت بیشتر باتری، اینکه گوشی شما شب تا صبح به شارژر متصل بماند بهتر از آن است که شارژ باتری آن به صورت کامل تمام شود (همان ماجرای طی نکردن سیکل کامل شارژ! )

 Battery-Charger2


افزایش طول عمر باتری لیتیوم: اشتباه رایج، زمانی که گوشی تان در حال شارژ شدن است از آن استفاده نکنید

برای استفاده نکردن از گوشی و تبلت زمانی که در حال شارژ شدن هستند هیچ دلیل علمی وجود ندارد و تنها چیزی که باعث میشود افراد فکر کنند این کار غلط است آن است که همه دارای یک تجربه مشترک هستند: شارژ شدن باتری بیشتر طول میکشد!

این که اگر در حین شارژ کردن گوشی با آن کار کنید مدت زمان بیشتری طول میکشد تا باتری شارژ شود کاملا درست است اما این موضوع هیچ خطری برای باتری گوشی ندارد. این موضوع دو علت دارد: اول اینکه شما در حال مصرف کردن همان انرژی ای هستید که در حال ذخیره شدن در باتری ست، و دومین علت آن است که گوشی شما تلاش میکند تا در حالی که به علت شارژ شدن خود به خود گرمتر شده، از داغ شدن بیش از حد که ناشی از کارکردن شما با آن است جلوگیری کند. پس اگر میخواهید گوشی تان زودتر شارژ شده و کمتر هم داغ شود بهتر است از کارکردن سنگین با آن در حین شارژ شدن خودداری کنید اما اگر مجبور هستید در همان حال به کارهایتان با گوشی هم رسیدگی کنید لازم نیست نگران پایین آمدن عمر باتری گوشیتان باشید.

نگهداری باتزی لیتیومی
افزایش عمر باتری لیتیوم

افزایش عمر باتری گوشی: باور قدیمی، روشن بودن بلوتوث، وای فای و جی پی اس شارژ باتری را به شدت کاهش میدهد

درست است که تمام این سرویس ها باعث کم شدن میزان شارژ باتری میشود اما باید این را بدانید که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از نسل جدید و کم مصرف این ابزارها در گوشی ها و تبلت های امروزی، و همچنین بهینه سازی نرم افزارها، گوشی شما قادر است به خوبی میزان شارژ مصرفی توسط این سرویس ها را مدیریت کند. جالب است بدانید که در یک روز عادی (و با کارکرد های عادی گوشی) در صورت روشن بودن تمام این سرویس ها بر روی گوشی شما، شارژ باتری چیزی در حدود نیم ساعت زودتر تمام میشود. پس با خیال آسوده آنها را روشن بگذارید تا هر زمان که به این سرویس ها نیاز داشتید به راحتی از آنها استفاده کنید.

باتزی لیتیومی
افزایش عمر باتری لیتیوم

افزایش عمر باتری گوشی: با بستن برنامه های پس زمینه یا استفاده از Task Killer ها باتری شارژ کمتری از دست میدهد

دیگر هیچگاه این دروغ را باور نکنید! این برنامه ها سالها قبل به بازار آمدند و پیش از آنکه بتوانند خودی نشان دهند، سیستم عامل های گوشی ها آنقدر هوشمند شدند که دیگر هیچ نیازی به این اپلیکیشن ها نبود.

جالب است بدانید که استفاده از این اپلیکیشن های Task Killer حتی باعث میشود شارژ باتری گوشیتان زودتر هم تمام شود. پس همه این اپلیکیشن های بلااستفاده را کنار بگذارید و اجازه دهید گوشیتان خودش تمام کارها را مدیریت کند.

افزایش عمر باتری لیتیوم
افزایش عمر باتری لیتیوم

افزایش عمر باتری لیتیوم: شایعه ای از سمت تولید کنندگان، برای شارژ کردن گوشی تنها از شارژر خودش استفاده کنید

رعایت کردن این نکته توسط افراد، مهم است، اما بیشتر برای حفظ منافع و سود تولید کنندگان گوشی های موبایل!

شارژ کردن گوشی با شارژر خودش هیچ تاثیری در افزایش طول عمر باتری آن ندارد و شما میتوانید هر زمان که بخواهید از هر شارژر با کیفیت دیگری برای این کار استفاده کنید.

شارژ کردن گوشی با شارژرهای با کیفیت دیگر، تنها در مدت زمان شارژ شدن باتری موثر است که با کمی دقت در میزان آمپر تولیدی شارژر مورد نظر (که با حرف A نشان داده میشود) و مقایسه آن با شارژر اصلی گوشی میتوانید این مساله را هم به راحتی حل کنید.

 

کانال تلگرام اپوایس
android_icon

4 thoughts on “نکاتی برای افزایش عمر باتری های لیتیوم یونی گوشی

 • سلام بنده هم سوال آقا مهرداد برام پیش اومده که: آیا باتری های Li-Ion انبار شدنشان بعدها در صورت خرید و استفاده شدن تاثیری در کیفیت و عمر آنها خواهد داشت؟ میخوام یه باتری یا پاور بانک Li-Ion که بعد از تولید شش سال در انبار بوده بخرم. ممنون میشم جوابتون رو به ایمیلم بفرستید

  پاسخ دادن
 • مهرداد

  سلام من میخام یه پاوربانک لیتیوم یونی از یه مارک خوب بگیرم ایا یکسال بلا استفاده موندن اون باتری تو انبار فروشگاه میتونه کاراییش رو پایین بیاره؟

  پاسخ دادن
 • محمود

  هر چه قدر امپر بیشتر باشد زود تر شارژ میشود و برای باتری مضر است

  پاسخ دادن
  • سلام، در مورد زودتر شارژ شدن حق با شماست و مطمئنا آمپر بالاتر مدت زمان شارژ باتری رو پايين مياره، اما در مورد مضر بودن، با توجه به مشخصات عمومی شارژرهای فعلی گوشی و تبلت، هیچ سایت معتبری در مورد مضر بودن این موضوع توضیح نداده، البته که کاربران همونطور که در انتهای متن هم یادداشت شده میتونن اگر همچنان نگران اين موضوع هستند به ميزان آمپر توليدي شارژر دقت کنن.
   ممنون محمود جان از حساسیتت، اگه منبع موثقی داشتی خوشحال میشیم که به ما و کاربران دیگر معرفي كني…

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.