ربات کتابدار : در ساعات تعطیلی، تمامی کتاب ها را به سر جایشان بر میگرداند

3.5/5 - (13 امتیاز)

ربات کتابدار : با این که امروزه وجود کامپیوتر ها در کتابخانه ها باعث میشود تا کتابداران به راحتی کتاب ها را به صورت دسته بندی شده در قفسه ها مرتب کنند اما هنوز هم این کار در مورد کتاب هایی که افراد آنها را در قفسه های اشتباه میگذارند بسیار سخت است. هر چه کتابخانه بزرگتر باشد، پیدا کردن کتاب هایی که در قفسه اشتباه قرار گرفته اند نیز پرزحمت تر، وقت گیرتر و حتی دلهره آورتر میشود.

اینجاست که باز هم مثل همیشه تکنولوژی برای نجات ما حاضر میشود. این بار به وسیله رباتی که میتواند در ساعات تاریکی راه خود را پیدا کند.

.

نحوه عملکرد ربات کتابدار

این ربات در ساعات تعطیلی کتابخانه در شب بین قفسات حرکت میکند و با اسکن تگ متصل به عطف کتاب ها متوجه میشود که کدام کتاب ها در قفسه نیستند و کدام کتاب ها در قفسه اشتباه قرار گرفته اند. در پایان کار، سیستم اسکن ربات، گزارشی از اطلاعات به دست آمده منتشر میکند که توسط کتابداران مورد بازبینی قرار میگیرد تا کتاب هایی که در جای اشتباه قرار گرفته اند به محل اصلی خود بازگردانده شوند.

به این ترتیب این سیستم به طور قابل توجهی مسئولیت سنگین و خسته کننده کار چک کردن و اسکن دستی کتاب ها را برای کتابداران سبک مینماید.

1-1

.

سیستم مسیریابی و اسکنر ربات کتابدار

این ربات مسیر خود را با به کارگیری لیزر و سنسور های مافوق صوت از میان قفسه ها پیدا میکند. یکی از اعضای تیم ساخت این ربات به نام Renjun Li سیستم مسیریابی ربات کتابدار را اینگونه توصیف میکند: این ربات بعد از تشخیص سطح قفسه از آن به عنوان مرجعی برای ترسیم مسیر خود استفاده میکند.

سیستم اسکن خودکار ربات کتابدار با به کارگیری یک بازوی رباتیک برای تنظیم آنتن اسکن کننده تگ کتاب ها استفاده میکند تا آن را در فاصله ای بهینه نگه دارد، زیرا اگر فاصله آنتن از کتاب ها بیش از حد دور باشد باعث از دست رفتن سیگنال میشود و در صورت کم بودن بیش از اندازه اسکنر به قفسه برخورد خواهد کرد.

2-1

.

این سیستم در حال حاضر در کتابخانه سنگاپور مورد استفاده قرار گرفته و دارای دقت 99 درصدی ست و نکته قابل توجه آن است که این ربات حتی هنگام عبور و اسکن از میان قفسه های منحنی نیز دقت عمل خود را از دست نمیدهد.

این سیستم میتواند به انواع سنسور ها از قبیل دوربین، بلوتوث و وای فای مجهز شود و این خاصیت تطبیق پذیری آن را برای استفاده در مکان ها و موقعیت های مختلف از جمله به کارگیری در انبارها، فروشگاه ها، خودروسازی ها و صنایع هوایی مناسب میسازد.

.

کانال تلگرام اپوایس
android_icon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.