ترفندها

قابلیت های جدید iOS 9 (قسمت اول)

قابلیتهای آی او اس 9 آنقدر زیاد و کاربردی است که دانستن این نکات برای کاربران محصولات اپل امری ضروری میباشد، به علت زیاد بودن نکات، امروز در سایت اپوایس اولین قسمت از این تغییرات کلیدی را برایتان مینویسیم و در اولین فرصت قسمت دوم را در سایت قرار خواهیم داد.

برای این کار شما باید اول دستگاهتان را به آی او اس 9 ، آپدیت کنید. اغلب مواردی که مطرح خواهیم کرد روی تمام دستگاه های iPhone و iPad قابل انجام است اما در مورد بعضی از آنها قابلیت های  مدل های جدیدتر این دستگاه ها لازم است.


میانبر برقراری تماس و ارسال پیام

زمانی که شما روی صفحه جستجوی جدید گوشیتان (اولین صفحه سمت چپ) بروید عکس و نام مخاطبین اخیر خود را خواهید دید. با ضربه زدن بر روی عکس هرکدام از آنها و انتخاب دکمه تماس، پیام و یا نمایش اطلاعات مخاطب به راحتی و در کمترین زمان میتوانید با او ارتباط برقرار کنید.
∗کاربرد: دسترسی سریع به شماره ها و مسیج ها در مواقعی که نیاز داریم سریعا با کسی تماس بگیریم.


نقاشی کردن  یا هند رایتینگ (Hand Writing) در اپلیکیشن Notes (یادداشت)

اگر هنگام ایجاد یک یادداشت جدید به طور خودکار متوجه این امکان نشدید، اپوایس به شما میگویدکه چه طور از این قابلیت استفاده کنید. ابتدا روی دکمه + و بعد روی دکمه ای که به شکل خط منحنی است ضربه بزنید. برای نقاشی کردن و استفاده از قابلیت هند رایتینگ یک ماژیک، یک مداد و یک خودکار در اختیار شما قرار میگیرد. شما میتوانید برای کشیدن خطوط صاف از خط کش استفاده کنید و یا خودتان به آزادی نقاشی بکشید. همچنین با ضربه زدن روی دکمه دایره شکل میتوانید رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید.
∗کاربرد: اصلی ترین کاربرد این قابلیت برای یادداشت کردن یا ترسیم ایده ها یا مواردی ست که به منظور فراموش نشدن نیاز به ثبت و ذخیره دارند.


لیست درست کردن در اپلیکیشن Notes

اول باید یک یادداشت جدید ایجاد کنید. بعد روی دکمه + بالای صفحه کلید ضربه بزنید. دکمه دایره شکلی که در وسط آن یک علامت تیک وجود دارد را بزنید. حالا شروع به نوشتن لیست خود کنید،  بعد از نوشتن هر مورد با زدن دکمه return برنامه به صورت خودکار یک دایره خالی در اول هر سطر قرار میدهد. بعد از انجام هر کدام از موارد لیست میتوانید با ضربه زدن روی دایره، کنار آن مورد تیک بزنید.
∗کاربرد: درست کردن لیست انجام کارها و چک کردن کارهای انجام شده.


اضافه کردن عکس و لینک به اپلیکیشن Notes

اگر در برنامه Safari و یا مشغول تماشای یک عکس هستید میتوانید ابتدا با ضربه زدن به دکمه share و پس از آن انتخاب Notes عکس و یا آدرس صفحه اینترنتی مورد نظر را به صورت یک یادداشت جدید دربیاورید ویا به یکی از یادداشت های موجود اضافه کنید. علاوه بر این با ضربه زدن روی دکمه دوربین در برنامه Notes میتوانید به یادداشت خود عکس اضافه کنبد.
∗کاربرد: زمانی که ایده یا کاری را روی نوت خود ذخیره داریم و در حال جستجوی و کنکاش در مورد آن موضوع هستیم با استفاده از این قابلیت میتوانیم نتایج را در کنار ایده داشته باشیم.


حالت کم شارژ یا Low Power Mode

زمانی که شارژ گوشی شما کم است خود گوشی به شما پیشنهاد میدهد که گزینه Low Power Mode را روشن کنید اما (اپوایس به شما پیشنهاد میدهد در هر زمانی که میخواهید گوشی شارژ کمتری استفاده کند این گزینه را روشن کنید) شما میتوانید در هر زمان دیگری هم که بخواهید برای نگه داشتن شارژ بیشتر باطری گوشی را روی این حالت تنظیم کنید. برای این کار دستور زیر را دنبال کنید:

Setting > Battery > Low Power Mode > On

شما میتوانید هر زمان که بخواهید این گزینه را روشن یا خاموش کنید.
∗کاربرد: در هنگام کم بودن شارژ گوشی و در دسترس نبودن برق، مانند طبیعت گردی.


انتخاب سریع همزمان چند عکس

ضربه زدن روی آن همه عکس را فراموش کنید! اپوایس راه بهتری را پیشنهاد میدهد: اپلیکیشن Photos را باز کنید، روی Select ضربه بزنید، بعد یکی از عکس ها را انتخاب کنبد و بدون برداشتن، انگشتتان را در هر جهتی که میخواهید روی عکس ها حرکت دهید. با این روش تمام عکس هایی که انگشتتان را روی آنها کشیده اید انتخاب میشوند.
∗کاربرد: برای تسریع کارهایی که میخواهیم بصورت دسته جمعی انجام شوند. 


مخفی کردن عکس ها در iOS 9

اپوایس به شما آموزش میدهد که چه طور به سادگی عکس هایی را که میخواهید از دید دیگران پنهان کنید. برای این کار اول وارد اپلیکیشن Photos بشوید، بعد از ضربه زدن روی دکمه ی Select و انتخاب عکس های مورد نظرتان دکمه Share را زده سپس گزینه Hide را انتخاب کنید. با این کار عکس هایی که انتخاب کرده اید بجای اینکه مانند بقیه عکس هایتان به نمایش در بیایند به آلبومی با نام Hidden منتقل میشوند. شما میتوانید هر زمان که بخواهید با ورود به آلبوم Hidden و طی کردن همین مراحل عکس های مورد نظرتان را به حالت قبل بازگردانید.
∗کاربرد: در صورتی که موجودات به حریم شخصی شما احترام نگذار در کنارتان هستند.


استفاده از Wi-Fi Assist به جای وای فای ضعیف

گاهی برای همه ما پیش آمده که گوشی مان را به وای فای متصل کردیم اما بعد فهمیده ایم که اینترنت قطع بوده و ما نمیدانستیم و همین موضوع باعث شده پیام هایمان را دریافت نکنیم.
یکی از ویژگیهای جدید iOS 9 این است که شما میتوانید از گوشیتان بخواهید هر زمان که اتصال به اینترنت از طریق Wi-Fi ضعیف یا قطع بود به صورت خودکار از سیم کارتتان برای اتصال به اینترنت استفاده کند. برای این کار دستور زیر را دنبال کنید:

Setting > Cellular > به انتهای صفحه بروید > Wi-Fi Assist > On

∗کاربرد: اطمینان از  اتصال دائم به اینترنت. این قابلیت میتواند برای کسانی که کارشان با اینترنت گره خورده بسیار حائز اهمیت باشد.


تنظیم حالت دلخواه ضبط ویدئو به عنوان پیش فرض

در iOS 9 ، شما میتوانید با توجه به نیاز و فضای خالی دستگاه به گوشیتان بگویید که برای ضیط ویدئو از چه وضوح تصویری و در حالت Slow Motion از چند فریم در ثانیه استفاده کند. توجه داشته باشید که هر چه وضوح تصویر و تعداد فریم در ثانیه بالاتر باشد کیفیت ویدئوی ضبط شده بالاتر است و البته در مقابل میزان فضای اشغال شده روی دستگاهتان هم بالاتر میرود. برای انجام این تنظیمات باید اینطور عمل کنید:

Setting > Photos & Camera > Record Video  و  Record Slo-mo > انتخاب حالت مورد نظر

∗کاربرد: این قابلیت برای خبرنگاران، فیلمبرداران و مستند کاران میتواند بسیار حائز اهمیت باشد.


پنهان کردن برنامه ها از دید سرچ جدید آیفون

ابزار سرچ جدید در آی او اس 9 بسیار قوی تر از قبل است و توانایی جستجو در جزئیات اپلیکیشن های شما ( مانند مخاطبین، پیام ها، ایمیل ها و…) را دارد. اگر در بعضی از اپلیکیشن هایتان اطلاعات شخصی ای دارید که نمیخواهید آیفون به آنها دسترسی پیدا کند و در نتایج جستجو نمایش داده شوند اپوایس به شما پیشنهاد میدهد با استفاده از روش زیر این اپلیکیشن ها را از جستجو مستثنی کنید:

General > Spotlight Search > اپلیکیشن هایی را که نمیخواهید اطلاعاتشان در نتایج جستجو نشان داده شوند خاموش کنید

∗کاربرد: اگر اطلاعات یا ایده هایی دارید که میخواهید حتی کمپانی اپل از آنها بی اطلاع باشد، این گزینه مناسبترین برای شماست.


استفاده از دو اپلیکیشن به صورت هم زمان در iPad Air 2

در iPad Air 2،  آی او اس 9 این امکان را فراهم کرده تا کاربران بتوانند از دو اپلیکیشن به صورت هم زمان روی صفحه دستگاه خود استفاده کنند. اپل این قابلیت جدید را Split View مینامد که در میان اغلب کاربران به قابلیت multitasking معروف است. برای استفاده از این امکان یک برنامه را باز کنید، انگشتتان را از سمت راست صفحه به سمت داخل بکشید، برنامه ی دیگری که میخواهید را انتخاب کنید سپس روی اسلایدر ضربه بزنید و آن را از پنجره سمت راست تا وسط صفحه بکشید.
∗کاربرد: هنگام انجام عملیات کپی، پیست، مقایسه و در کل زمانی که برای کار به حضور دو برنامه بصورت همزمان نیاز دارید.


قابلیت تصویر در تصویر iPad

با وجود این قابلیت جدید شما میتوانید در حین دیدن یک ویدئو یا برقراری یک تماس تصویری به انجام کارهای دیگر هم بپردازید. در این روش ویدئو در یک پنجره کوچک با قابلیت جابجایی و قرار گیری روی قسمت های مختلف صفحه پخش میشود. اول یک ویدئو را باز کنید و بعد روی دکمه تصویر در تصویر که در پایین صفحه سمت راست قرار دارد ضربه بزنید. البته باید بدانید که در حال حاضر این امکان بر روی اپلیکیشن های ساخته شده توسط شرکت اپل و تعدادی اپلیکیشن محدود دیگر وجود دارد اما به زودی این قابلیت فراگیر شده و بسیاری از برنامه ها آن را در بروز رسانی های خود لحاظ خواهند نمود.
∗کاربرد: به عنوان مثال دسترسی به لیست مخاطبان در هنگام تماس ویدئویی.


انتخاب سریعتر متن در iOS 9 روی آیپد

زمانی که در حال تایپ یک متن روی آیپد خود هستید برای انتخاب قسمتی از آن میتوانید به این روش عمل کنید: دو انگشت خود را به صورت هم زمان روی صفحه کلید قرار دهید تا رنگ آن خاکستری و حروف روی آن محو شوند، بعد به وسیله حرکت دادن دو انگشت خود قسمتی از متن را که میخواهید انتخاب کنید و انگشتانتان را بردارید. اپوایس به شما قول میدهد که بعد از چند بار امتحان حتما در این زمینه حرفه ای میشوید!
∗کاربرد: انتخاب متن به سریعترین شکل ممکن برای اصلاح یا کپی کردن و استفاده از آن در جایی دیگر.


میانبر های جدید صفحه کلید iPad

هنگام تایپ با آیپد کلیدهای Cut ، Copy ، Past و گزینه های دیگری که در اپلیکیشن های مختلف وجود دارد را در قسمت بالایی کیبوردتان میبینید که کار ویرایش متن را بسیار آسان و سریع کرده اند.
∗کاربرد: دسترسی سریعتر به کپی و پیست متن.


پسورد شش کاراکتری

اپوایس به شما توصیه میکند برای امنیت بیشتر دستگاهتان با استفاده از این قابلیت جدید، به جای یک پسورد چهار کاراکتری یک پسورد شش کاراکتری انتخاب کنید. هر چه تعداد کاراکترهای password بیشتر باشد پیدا کردن آن سخت تر است!

Setting > Touch ID & Passcode > پسوردتان را وارد کنید > Change Passcode > پسورد فعلی تان را  وارد کنید > پسورد جدیدی که انتخاب کرده اید را دو بار وارد کنید

∗کاربرد: باز هم در امان ماندن از موجودات به حریم شخصی اهمیت ندهنده.


بازگشت سریع به برنامه قبل

گاهی در حین کار با یک اپلیکیشن به وسیله ضربه زدن روی یک لینک و یا باز کردن یک پیام وارد اپلیکیشن دیگری میشویم. در این حالت به سادگی با ضربه زدن به گزینه ی Back to … که در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد میتوانید به اپلیکیشن قبل برگردید.
∗کاربرد: مقابله با اسپم ها، تبلیغات و لینک هایی که بصورت اتفاقی آنها را لمس کرده ایم.


تغییر شیوه دسته بندی نوتیفیکیشن ها ( Notification )

آی او اس 9 به صورت پیش فرض نوتیفیکیشن ها را به ترتیب زمانی در نوتیفیکیشن سنتر (Notification Center) دسته بندی کرده و نمایش میدهد، اما شما میتوانید از دستگاهتان بخواهید که به جای نمایش بر حسب زمان، آنها را بر حسب اپ (App) دسته بندی کند و نوتیفیکیشن های هر اپلیکیشن را در یک گروه نمایش دهد.

Settings > Notifications > group By App > On

با این کار نوتیفیکیشن ها به حالتی که در آی او اس 8 نمایش داده میشدند در می آیند.
∗کاربرد: شما با این قابلیت قادر خواهید بود، اطلاعیه اپلیکیشن هایی که اهمیت بیشتری برایتان دارند را در اولویت قرار داده و پیام آنها را در صدر لیست اطلاعیه ها مشاهده نمایید.


امکان جستجو در تنظیمات (Settings)

اپوایس به شما پیشنهاد میکند اگر میخواهید یکی از تنظیمات گوشی خود را تغییر دهید اما برای پیدا کردن گزینه مورد نظر مشکل دارید به جای آنکه همه جای گوشی را بگردید آن را سرچ (Search) کنید. وارد منوی اصلی Settings شوید و صفحه را به سمت پایین بکشید تا نوار جستجو ظاهر شود. هنگامی که شروع به تایپ کنید گزینه های احتمالی ظاهر میشوند و شما میتوانید گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید.
∗کاربرد: پیدا کردن سریع تنظیمات که واقعا قابلیت خوبی ست.


روشن و خاموش کردن فلاش هنگام ضبط ویدئو

در آی او اس 9 شما میتوانید در حین ضبط ویدئو فلاش را روشن یا خاموش کنید. استفاده از فلاش هنگام ضبط ویدئو امکان جدیدی نیست، اما روشن یا خاموش کردن آن وسط ضبط یک ویدئو بدون نیاز به قطع کردن ضبط یک قابلیت جدید است. برای این کار به سادگی روی دکمه فلاش ضربه بزنید و یکی از حالت های روشن، خاموش و یا خودکار (Auto) را انتخاب کنید.
∗کاربرد: قابلیتی بسیار کاربردی برای از دست ندادن رویدادهای مهم و یا حتی جالب در نور کم محیط مانند فیلمبرداری در شب و یا در منزل، 


خاموش کردن گزینه Shake to Undo

وقتی شما در هنگام تایپ با گوشی خود چیزی را اشتباها اضافه یا کم کنید با تکان دادن گوشی و استفاده از Undo میتوانید یک مرحله به عقب برگردید. اما اگر میترسید که این قابلیت بر حسب یک تکان اتفاقی گوشی اشکالی در تایپ کردن و متن شما ایجاد کند این امکان وجود دارد که آن را خاموش کنید. برای این کار به این صورت عمل کنید:

Setting > General > Accessibility > Shake to Undo > Off

∗کاربرد: پیشگیری از اشتباهات ناشی از جابجایی گوشی در هنگام تایپ.

مشاهده قسمت دوم قابلیتهای آی او اس 9

کانال تلگرام اپوایس
android_icon

 

لطفا نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه در قسمت دیدگاه یادداشت نمایید،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.