Techviceاخبار تکنولوژی

ابداع فیلتر تصفیه آب شور دریا و جدا سازی نانو ذرات در دانشگاه منچستر

مساله آب چیزی ست که همواره باعث نگرانی انسان های تمام اعصار بوده و به عنوان یکی از حیاتی ترین نیاز های انسان برای بقا، جنگ های بسیاری را باعث شده است. در ادامه همین تلاش بشر برای دسترسی به آب شیرین، دانشمندان موفق به ابداع نوعی فیلتر شده اند که با استفاده از ماده جادویی گرافین ساخته شده و قادر است با تصفیه آب شور و جداسازی مولکول های نمک موجود در آب دریا، آب را برای آشامیدن مناسب گرداند.

گرافین برای اولین بار در سال 2004  توسط دو تن از پروفسورهای فیزیک دانشگاه منچستر به نام های آندره گایم (Andre Geim) و کنستانتین نووسلوف (Konstantin Novoselov) کشف گردید و توسط رسانه ها نام ماده شگفت انگیز را به خود گرفت.

پیشنهاد اپوایس: تکنولوژی ELM دارپا (DARPA)، ساخت ساختمان با مصالح زنده و قابل رشد

ابداع فیلتر تصفیه آب با استفاده از گرافین توسط محققان دانشگاه منچستر

و حالا محققانی از دانشگاه منچستر غشایی از اکسید گرافین ایجاد نموده اند که قادر است نانوذرات و مولکول های آلی را فیلتر نماید و به عنوان فیلتری برای تصفیه آب های شور عمل نماید. نمونه های اولیه ایجاد شده توسط این محققان تنها قادر به فیلتر نمودن ذرات درشت تر نمک بود اما در نمونه های بعدی با افزودن دیواره ای از اپوکسی رزین (epoxy resin)به هر دو طرف غشا، آنها موفق به توقف نمودن نشت دانه های ریزتر نمک شدند.

بر طبق ادعای WaterAid در حال حاضر در جهان از هر 10 نفر 1 نفر از آب غیرقابل شرب برای آشامیدن استفاده میکند و بر اساس آمار های سازمان ملل متحد تا سال 2025، چهارده درصد از جمعیت کره زمین با مساله دسترسی و عرضه آب دست و پنجه نرم خواهد کرد.

پیشنهاد اپوایس: تکنولوژی جدید اسکن MIT، کتب قدیمی را بدون نیاز به گشودن صفحات میخواند

علاوه بر اینها تغییرات آب و هوایی در حال شکل گیری بر روی کره زمین احتمالا سبب خواهد شد توجه کشور های بیشتری به سرمایه گذاری در زمینه تکنولوژی تصفیه آب های شور جلب شود.

اگرچه برای رسیدن به مرحله تولید مقرون بصرفه فیلترهای تصفیه آب اقدامات و کارهای بیشتری باید صورت پذیرد این اختراع، خود گامی بسیار مهم و اساسی در زمینه تصفیه آب که یکی از ضروری ترین عناصر حیات بشریست به شمار می آید.


همگام با تغییرات با عضویت در پیج اینستاگرام اپوایس
 Instagram

اخبار تکنولوژی و فناوری های نوین در وب سایت اپوایس، صفحه فناوری و تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.